THCa vs THC

THCa vs. THC; jaké jsou rozdíly?

I když nejste velkým odborníkem na konopí, je pravděpodobné, že jste již o THC slyšeli. Tetrahydrokanabinol (THC) je chemická sloučenina odpovědná za psychoaktivní účinky spojené s užíváním konopí a v závislosti na přesném typu použitého konopí může být jedním z nejhojnějších kanabinoidů přítomných v produktu. Existují dokonce rostliny konopí, které pěstitelé speciálně vyšlechtili, aby vyvinuly velmi vysoké hladiny THC. A přesto, pokud byste žvýkali čerstvé konopné listy s vysokým obsahem THC, nic byste necítili.

 

Proč?

V surovém rostlinném materiálu není téměř žádné THC, bez ohledu na to, jak silná je odrůda konopí.

 

Co je THCa?

Všechny hlavní kanabinoidy přítomné v konopí pocházejí od „matky všech kanabinoidů“ – kyseliny kanabigerolové (CBGA). Jak rostlina konopí dozrává, CBGa se přeměňuje (syntetizuje) na kombinaci tří hlavních kanabinoidních prekurzorových sloučenin: kyseliny tetrahydrokanabinolové (THCa), kyseliny kanabidiolu (CBDa) a kyseliny kanabichromenové (CBCa).

 

konverze kyseliny kanabigerolové (CBGa) na kyselinu tetrahydrokanabinolovou (THCa) na tetrahydrokanabinol (THC)

 

THCa je prekurzorem psychoaktivní sloučeniny THC. K výrobě THC musí být rostlinný materiál konopí vystaven teplu nebo jiné hnací síle, která je schopna zahájit tepelnou dekarboxylaci – proces, při kterém THCa ztrácí svou kyselou karbonylovou skupinu a stává se THC. Proto byste nic necítili, pokud byste žvýkali čerstvě sklizené konopí.

 

Konopí je při užívání schopno vyvolat narkotické účinky, protože nejběžnějšími způsoby konzumace konopí jsou kouření, inhalace, pečení a další. Všechny tyto metody jsou dostatečně silné, aby nastartovaly proces a přeměnily THCa na omamnější THC.

 

Syntéza THCa na THC

Jelikož je THCa prekurzorem THC, je stále důležitým kanabinoidem, který je třeba brát v úvahu při určování kvality odrůdy.

Jednou z nejpoužívanějších metod měření síly konopí je plynová chromatografie. Při této metodě se na testovaný konopný materiál aplikuje dostatečné teplo, aby se dekarboxylovalo přítomné THCa a vytvořilo se THC. Protože se účinnost obvykle vyjadřuje v procentech THC, měla by tato metoda teoreticky umět přímo určit sílu konopí. Toto zahřívání a následná dekarboxylace však způsobí, že rostlinný materiál výrazně ztratí na hmotnosti. Aby bylo možné přesně určit celkový obsah THC v surovém konopí, je třeba toto zohlednit ve výpočtech. Obecný vzorec pro výpočet je následující:
Celkové THC = (% THCa) x [konečná hmotnost / počáteční hmotnost] + (% THC).

 

Tento vzorec poskytuje dobrý odhad celkového množství THC přítomného v surovém konopí. Výsledné množství je také označováno jako maximální množství THC, protože v praxi není veškeré THCa syntetizováno na THC konvenčními metodami užívání konopí. Skutečné množství spotřebovaného THC je těžké odhadnout, ale podle dosavadních studií se 30-70 % THCa v procesu konzumace nepřemění na THC.

 

Potenciální výhody THCa

Vzhledem ke své nepsychoaktivní povaze působí THCa na kanabinoidní receptory v těle méně než THC. To však neznamená, že THCa nemá žádné důležité účinky. Ve srovnání s THC bylo provedeno relativně málo studií o potenciálním terapeutickém využití THCa. Nicméně podle předběžných studií a neoficiálních zpráv je THCa spojena s následujícími terapeutickými přínosy:

protizánětlivé účinky při léčbě artritidy a lupusu
neuroprotektivní účinky užitečné při léčbě neurodegenerativních onemocnění
antiemetické účinky v boji proti nevolnosti a ztrátě chuti k jídlu
antiproliferativní účinky hlášené ve studiích rakoviny prostaty
Neoficiální důkazy také naznačují, že THCa může pomoci léčit nespavost, svalové křeče, bolest a další související příznaky, ačkoli vysoce kvalitní vědecký výzkum musí tato tvrzení potvrdit.

 

Způsoby konzumace THC

Vzhledem k tomu, že se THCa po vystavení teplu přeměňuje na THC, zůstává v konopných produktech konzumovaných při uzení, vaření v páře, vaření nebo pečení relativně malé množství THCa. Jedním z nejoblíbenějších způsobů konzumace THCa je odšťavňování surového konopí.

Konopné šťávy se stávají novým trendem a pomalu si začínají nacházet místo v nabídkách moderních konopných obchodů a kaváren.

Příprava konopné šťávy je snadná. Jde v podstatě o stejný proces jako při výrobě zelné šťávy, ale místo tradičních zelných listů se používají listy konopné. Protože konopí není při tomto procesu vystaveno teplu, lze THCa extrahovat z konopných listů bez přeměny velkého množství na THC. Spotřebitelé si tak mohou užívat THCa pro terapeutické nebo terapeutické účely, aniž by dosáhli „vysokých“ hladin.

Existují také surové konopné tinktury a surové konopné produkty, které lze zakoupit předem vyrobené a které obsahují vysoké hladiny THCa a dalších syrových kanabinoidů. Výhodou těchto produktů je, že jsou označeny přesnými informacemi o dávkování, takže uživatelé přesně vědí, jaké množství THCa (a dalších kanabinoidů) konzumují. Při samotné výrobě konopných šťáv nelze přesně odhadnout, kolik kanabinoidů uživatel zkonzumuje.